Nadciśnienie tętnicze to choroba, która obrosła wieloma mitami. Polacy często w nie wierzą, co wiąże się z przykrymi konsekwencjami. Obalamy więc najpopularniejsze mity dotyczące nadciśnienia tętniczego. Według danych Narodowego Funduszu Zdrowia w 2018 r. w Polsce żyło 9,9 mln dorosłych osób z nadciśnieniem tętniczym, którzy stanowili 31,5% dorosłej populacji osób. Z kolei już w 2020 roku na nadciśnienie tętnicze chorowało 9,94 mln dorosłych osób. Najwięcej chorych jest w wieku 55-74 lata. W latach 2013–2018 standaryzowany współczynnik chorobowości rejestrowanej spadł z 305 do 292 chorych na 1 000 ludności.
Polacy kawę kochają - mało kto wyobraża sobie dzień bez filiżanki kawy. Jest to zdrowy napój, który mogą pić także osoby z nadciśnieniem (choć tutaj kluczowy jest umiar). Wiedzieliście, że dodając do kawy dwa bardzo zdrowe dodatki (i pasujące!) można zmienić kawę w prozdrowotny napój, który niszczy komórki rakowe i przyspiesza metabolizm, a więc pomaga schudnąć?
Kawa jest przez Polaków pita chętnie - rano, po południu, kiedy nachodzi nas senność. Sama w sobie nie jest szkodliwa, mogą ją także pić pacjenci z nadciśnieniem, choć tutaj warunkiem jest zachowanie umiaru. Mało kto wie, że dodając jeden dodatek, bardzo pasujący, możemy zmienić kawę w prozdrowotny napój, który niszczy komórki rakowe.
Nadciśnienie tętnicze to jedna z chorób cywilizacyjnych, którą można rozpoznać samemu w domu - ważne, aby regularnie wykonywać pomiary ciśnienia, zapisywać je w dzienniczku, a następnie wyniki pokazać lekarzowi. Tylko w ten sposób można w porę wykryć chorobę i wdrożyć odpowiednie leczenie. Jednak nie wszystkie pomiary są sobie równe - lekarz radzi, jak prawidłowo mierzyć ciśnienie, aby nie fałszować wyników!
Kawa to jeden z najpopularniejszych napojów w Polsce i na świecie. Większość z nas nie wyobraża sobie rozpoczęcia dnia bez filiżanki aromatycznej “małej czarnej”. Co jednak, jeśli chorujemy na nadciśnienie? Temat wpływu kawy na wartości ciśnienia krwi wciąż budzi duże kontrowersje i jest przedmiotem dyskusji. Jak jest naprawdę? Czy kawa podnosi ciśnienie i jest przeciwskazana u osób z nadciśnieniem? Zapytaliśmy dr hab. n. med. Marcina Wełnickiego, specjalistę chorób wewnętrznych i farmakologii klinicznej, Adiunkta III Kliniki Chorób Wewnętrznych i Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.